Close

2.7.2018

Světový den rybářství 27.6.

Světový den rybářství 27.6.2018 jsme oslavili ve velkém stylu. V Českých Budějovicích, Pelhřimově a Písku probíhala současně akce s názvem „Pojďme na ryby s ČRS aneb oslavme světový den rybářství“. Na tuto akci byly přizvány základní a mateřské školy. Děti zde čekal pestrý program a spousta zajímavých stanovišť.

Ve vystavených akváriích a kádích si mohli návštěvníci prohlédnout širokou škálu našich ryb. K vidění zde byly nejen naše běžné říční ryby, ale i např. zlatý karas, jeseter a některé druhy raků. Stanoviště věnované rybolovným způsobům nabízelo ukázku vybavení pro rybolov různými technikami od plavané, přívlače, feederu, kaprařiny až po muškařské vybavení. Zájemci zde obdrželi spoustu zajímavých informací o jednotlivých rybolovných metodách a mohli si zkusit vybavení rovnou u vody. Samozřejmě nemohl chybět pravý rybolov. Drobné rybky (oukleje, plotice, perlíni, ale také kapříci na chovném rybníce v Pelhřimově) byli při chuti. Každá sebemenší rybka hned vykouzlila úsměv na dětské tváři. Podařilo se ulovit i několik pěkných ryb a soutěž o největší rybu mezi jednotlivými městy vyhrál Písek s úlovkem kapra 62 cm. V Českých Budějovicích se podařilo také pár pěkných kaprů, ale na píseckého velikána to nestačilo. Pelhřimov byl v této soutěži dost v nevýhodě vzhledem k faktu, že v jejich chovném rybníce prostě velké ryby nebyly. Co chybělo rybám v Pelhřimově do velikosti to dohnali na množství – každý, kdo zde vzal prut do ruky, chytil nějakou tu rybu.

Dalším zajímavým místem bylo stanoviště rybolovné techniky. Na všechny tři akce se podařilo zajistit výborné zkušené závodníky (mistry svého oboru), kteří zde dohlíželi na činnost na stanovišti a udělovali cenné rady jak zlepšit techniky hodu a udivovali všechny přítomné svým uměním. V Písku např. tomuto stanovišti vládla mistryně světa Kateřina Marková. Na stanovišti věnovaném chovu ryb viděli návštěvníci nářadí používané při výlovech a běžné hospodářské činnosti. Mohli si zde také zkusit hodit vrhačkou na cíl. Dále byl program doplněn o několik stanovišť s možností lovit plastové či papírové rybičky, hod míčkem na terč (nácvik přesnosti zakrmování) a další zajímavé atrakce pro malé rybáře.

Celkem lze hodnotit akci jako velice úspěšnou, kdy nám počasí velmi přálo a to se odrazilo také na návštěvnosti (zejména v Pelhřimově přišlo velké množství dětí). Dětem se program velmi líbil tak doufáme, že se s mnohými setkáme následně v rybářských kroužcích.

Na závěr děkujeme Ministerstvu zemědělství, které akci významně spolufinancovalo prostřednictvím dotace pro nestátní neziskové organizace.